01․02․2023թ․
Վարժ․409
Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։ Պատասխանը ստուգի՛ր հաշվիչով։
Բ) 1736։ 124=14
1736:14=124
Ստ․՝ 1736։124=14
1220= 244:5
1220:5=244
Ստ․՝1220=244:5
Վարժ․410
Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։ Պատասխանը ստուգի՛ր հաշվիչով։
Բ) 55x 30=1650
1650:55=30
Ստ․՝ 55×30=1650
2640= 80x 33
2640:80=33
Ստ․՝ 2640=80×33
Վարժ.411
Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։ Պատասխանը ստուգի՛ր հաշվիչով։
ա) 5697+537=6234
6234-537=5697
5697+537=6234
321=7486-7165
7486-321=7165
321=7486-7165
բ) 15874=11231+4643
15874-11231=4643
15874=11231+4743
52646-305=52341
52341+305=52646
52646-305=52341
Վարժ․413
Ա) Ուղանկյան պարագիծը 288 մմ է։ Հաշվի՛ր նրա լայնությունը՝ գիտենալով, որ
այն 14մմ-ով կարճ է երկարությունից։
Լուծում
288-(14×2)=260
260:4=65
Պատ․՝65
Բ)ուղանկյան պարագիծը 412 մմ է։ Հաշվի՛ր նրա երկարությունն ու լայնությունը՝ գիտենալով, որ նրանց տարբերությունը 24 մմ է։
Լուծում
412-(24×2)=364
364:4=91
91+24=115
Պատ․՝115մմ,91մմ
Գ) Ուղանկյան պարագիծը 364 մմ է։ Հաշվի՛ր նրա մակերեսը գիտենալով, որ երկարության ու լայնության տարբերությունը 32 մմ է։
Լուծում
364-(32×2)=300
300:4=75
76+32=107
107×75=8025
Պատ․՝8025
Խնդիր․412
Ուղղանկյան պարգիծը 300մմ է։ Հաշվի՛ր նրա լայնությունը՝ գիտենալով, որ երկարությունը 85մմ է։
Լուծում․
85×2=170մմ
300-170=130մմ
130:2=65մմ
Պատ․՝65մմ
Խնդիր․414
Հայրիկը գնել էր 12մ երկարությամբ պարան, որի համար վճարել էր 2880 դրամ։ Հաջորդ օրը նա Արային ուղարկեց այդ պարանից գնելու ևս 20մ։
Որքա՞ն գումար պետք է վճարի Արան այն գնելու համար։
Լուծում․
2880։12=240 դրամ (1մ պարան)
240×20=4800 դրամ
Պատ․՝4800 դրամ