Մաթեմատիկա․15․12․2022թ․
15.12.2022թ․
Վարժ․371
Կատարի՛ր գործողությունները։
Ա)44կմ-35մ=43կմ 1000մ-35մ=43կմ 965մ
1կմ=1000մ
62դմ 2սմ-8սմ=61դմ 12սմ-8սմ=61դմ 4սմ
1դմ=10սմ
Բ) 82 կգ-650գ=81կգ 1000գ-650գ=61կգ 350գ
1կգ=1000գ
62տ 210կգ-280կգ=61տ 1210-280կգ=61տ 930կգ
1տ=1000կգ
Գ)24օր-6ժ=23օր 24ժ-6ժ=23օր 18ժ
1օր=24ժ
12ժ 20ր-40ր=11ժ 80ր-40ր=11ժ 40րոպե
1ժ=60րոպե
Վարժ․372
Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
a | b | axb | A:b | A+b | a-b |
2520 | 140 | 352800 | 18 | 2660 | 2380 |
1100 | 55 | 11000 | 20 | 1155 | 1045 |
2520×140=352800
2520:140=18
2520+140=2660
2520-140=2380
55×20=1100
1100×55=11000
1100+55=1155
1100-55=1045
Վարժ․373
Երեք իրար հաջորդող թվերի գումարը 183 է։ Որո՞նք են այդ թվերը։
Լուծում․
183։3=183
61-1=60
61+1=62
Պատ․՝60,61,62
Խնդիր․375
Ա) Տպարանում գրքի շապիկը թաղանթապատող հաստոցը 10 րոպեում թաղանթապատում է 240 շապիկ։ Քանի՞ շապիկ կթաղանթապատի այդ հաստոցը 2 ժամում։
Լուծում․
240։10=24
2 ժամը=120րոպե
120×24=2880
Պատ․՝2880 շապիկ
Բ) Արտադրամասում կաթը շշերի մեջ լցնող հաստոցը 5րոպեում լցնում է 45 շիշ։ Քանի՞ րոպեում այն կլցնի 450 շիշ։
Լուծում․
45։5=9
450։9=50
Պատ․՝50 րոպեում
Խնդիր․376
Ա)Բնակարանի վերանորոգման համար վճարելով 117000 դրամ՝ գնեցին 2տ գաջ և 3տ ցեմենտ։ Ի՞նչ արժե 1տ գաջը, եթե 1տ ցեմենտը արժե 25000 դրամ։
Լուծում․
25000×3=75000
117000-75000=42000
42000:2=21000
Պատ․`21000 դրամ
Բ) 3կգ գամ գնելու համար վարպետը վճարել է 2400 դրամ։ Որքա՞ն արժե 15 գամը, եթե 40 հատ գամի զանգվածը 1կգ է։
Լուծում․
2400։3=800
800:40=20
20×15=300
Պատ․՝300 դրամ